התאמת מגבר לרמקול

כשאתם מחפשים רמקול עם הספק גבוה ויש לכם צורך בהתקנה קבועה, או עמדת שליטה קבועה אחת בכל ציוד ההגברה שלכם, כשאתם מחפשים רמקולים לתלייה גבוהה באולם אירועים או  רמקולים שהמיקום שלהם לא יהיה בהישג יד- אז אתם מחפשים רמקולים פאסיביים.
רמקולים פאסיביים הם רמקולים לשימושים מקצועיים ברמה גבוהה. החיסרון היחיד ברמקול הפאסיבי, שהוא לא בדיוק חיסרון אלא אחת מתכונותיו המתבקשות מעצם היותו פאסיבי, הוא הצורך במגבר חיצוני.

כשיש לכם רמקולים פאסיביים אתם מוכרחים לדאוג גם למגבר חיצוני, ואת זה לא עושים בצורה שרירותית, אלא במקצועיות ובהתאמה דקדקנית.

אז מאיפה מתחילים?

 1. קודם כל, העיקרון החשוב ביותר שעומד בבסיס ההתאמה של מגבר לרמקול הוא היחס שבין הספק הרמקול לבין הספק המגבר.

היחס "המושלם" שבין הספק הרמקול להספק המגבר הוא (1 : (1.5 ~ 2.5  [W] בהתאמה. כאשר 2.5 הוא יחס גבוה ומקצועי ברמה גבוהה במיוחד, ויחס של 1.5 הוא היחס המינימאלי המומלץ.

כלומר, מומלץ ורצוי שההספק של המגבר יהיה גדול לפחות פי 1.5 מהספק הרמקול. לדוגמא, אם הספק הרמקול הוא 100וואט, מומלץ שהמגבר שיתחבר אליו יהיה בעל הספק של 150וואט ומעלה, כאשר 250וואט הוא המצב המקצועי ביותר.

הסיבה לכך שהספק המגבר צריך להיות גבוה מהספק הרמקול היא שבמצב כזה המגבר לא יתאמץ ויתחמם  במהירות. מגבר שהספקו לא מספיק גבוה ביחס להספק הרמקול שאליו הוא מחובר ייהרס, משום שחיבור מסוג זה לא בריא לאורך זמן.

2. הדבר הבא שצריך להבין הוא שלרמקולים יש התנגדות. קיימים 2 סוגים של רמקולים פאסיביים: רמקולי Top שמכונים גם "Full Range", ובתוכם נכללים wooferים ו-twitterים. התנגדותם של רמקולים אלה היא בדרך כלל 8אוהם [Ohm].
הסוג השני הוא רמקולי סאב וופר והתנגדותם שווה בדרך כלל ל-4אוהם [Ohm].

3. רמקולים מעבירים את התנגדותם למגברים (חסרי ההתנגדות), לכן ככל שהתנגדות הרמקול גבוהה יותר כך ההספק הסופי של המגבר יהיה נמוך יותר. זוהי הסיבה שבמפרט המגבר מפורטים הספקיו בהתאם להתנגדויות שונות.
למשל, אם רשום: 8Ω [Ohm] – 100W X 2 , הכוונה היא שבהתנגדות של 8אוהם, ההספק של המגבר בשני צדדיו (Left ו Right) יהיה 100וואט.

 

ועכשיו מה שנשאר הוא להתאים מגבר לרמקול שלכם, לפי הספקו והתנגדותו.

דוגמאות להתאמות אופציונאליות:

 • נניח ונרצה לחבר ארבעה רמקולים מדגם BTS PA8.
  נתונים: הספק- 100W RMS. התנגדות- 8 Ohm.
  כאשר נחבר שני רמקולים לצד אחד של מגבר, נקבל התנגדות של 4אוהם וכוח כפול של שני רמקולים- 200וואט.
  רמקולים מסוג זה הם פחות מקצועיים ולכן נוכל להשתמש ביחס המינימאלי של 1:1.5.
  החישוב המתאים הוא החישוב הבא: 200 X 1.5 = 300W.
  מגבר מבית BTS דגם PA B2.0, נמצא כמתאים ביותר, הרי שלפי נתוניו: בהתנגדות של 8אוהם, הספקו הוא 300וואט.

   
 • נניח שהרמקול שלכם הוא רמקול Top , דגם BTS FP0215.
  נתונים: הספק- RMS 230W. התנגדות- 8 Ohm.
  כעת נחשב את ההספק האידיאלי למגבר המתאים ביותר, וזה צריך להיות הספקו בהתנגדות של 8אוהם. במקרה זה, הרמקול הוא מקצועי יותר ולכן נשתמש ביחס גבוה של 1:2.5 : 230 X 2.5 = 575W.
  כעת נחפש מגבר שהספקו בהתנגדות 8, הכי מתקרב ל- 575וואט.
  מגבר מבית BTS דגם PA B5.0, נמצא כמתאים ביותר, כאשר לפי נתוניו: בהתנגדות של 8אוהם, הספקו מגיע ל-500W.

ערוץ היוטיוב של ארט סטודיו


Loading...