האורגנית

האורגנית היא האחות הקטנה במשפחת המקלדות האלקטרוניות, ויש לה כמה אחים גדולים: הסינתיסייזר, האורגן, הפסנתר החשמלי ועוד. כמו הסינתיסייזר היא פועלת באמצעות דגימות צליל אלקטרוניות, טכנולוגיה המאפשרת ליצור כל צליל שעולה על דעתנו. האורגנית היא אפוא מקלדת אלקטרונית, כלומר כלי נגינה המבוסס על מקלדת, בדיוק כמו הפסנתר, אבל הצלילים אינם מופקים באמצעות מיתרים אלא על ידי מעגלים חשמליים.

האורגנית היא אחד מכלי הנגינה הפופולריים ביותר עבור תלמידים מתחילים, מארבע סיבות עיקריות: היא כלי קל ונייד, אטרקטיבית מאד בזכות ריבוי הצלילים והמקצבים שהיא משמיעה, קלה ללימוד וזולה יחסית. במבנה שלה ובפונקציות הנלוות אליה היא מותאמת לא רק למתחילים אלא גם לנגנים מקצועיים שאינם מעוניינים להיגרר להופעותיהם עם מערכות הגברה, שכן האורגניות כוללות רמקולים מובנים.

האורגנית, הינה בעצם כמו שמרמז שמה "אורגן קטן", ומוצאה מהאורגן החשמלי שהיה מקובל מאד בלהקות הרוק של שנות השישים. כלי זה נוצר במטרה לחקות את צלילי העוגב הכנסייתי, שהוא כלי אקוסטי גדול ממדים הפועל על צינורות אוויר. בפועל התקבל צליל פחות צלול ויותר צורמני שהתחבב ביותר על להקות הרוק, והפך להיות הצליל האופייני לאורגן החשמלי. המילה אורגן היא בעצם שמו הלועזי של העוגב, אך בארץ התרגלו להשתמש דווקא בשם זה.

המונח אורגנית נכנס לשימוש בערך בשנות ה-80 של המאה הקודמת. בתקופה זאת היה פופולרי מאוד האורגן הרהיט, או כפי שנקרא אז "אורגן קומותיים", אורגן בעל שתי מקלדות בדומה לעוגב הכנסייתי. כלי זה לא היה נייד ולכן נוצר ביקוש לכלי קל יותר, נייד יותר וזול יותר. המהפכה הדיגיטלית שדרגה גם את האורגניות, שהפכו להיות קלות, זולות ומשוכללות. האורגנית של היום אינה נופלת בהרבה מהכלים הנחשבים מקצועיים יותר, כמו הסינתיסייזר לדוגמה, מבחינת איכות הצליל והפונקציות הרבות שהיא מכילה.

פונקציות ואפשרויות נגינה

בכל אורגנית יש מספר לא קטן של "צלילים", או סאונדים, שמהווים ברובם חיקוי של כלי נגינה אחרים, ובחלקם אפקטים שונים, כמו קול של רכבת מתקרבת או מטוס. ניתן לחקות כל כלי נגינה, בין אם זה כינור, חליל, חצוצרה ואפילו פסנתר ועוגב. מספר הסאונדים יכול לנוע בין 100 ל500 ואף למעלה מכך.

בכל אורגנית יש אפשרות להשמיע מקצבים, מוואלס וטנגו דרך רוקנ\'רול וסמבה ועד מקצבי היפ הופ וטראנס עכשוויים. המקצבים מושמעים בסאונד עשיר ואותנטי של מערכת תופים. כמו כן ישנה אפשרות לנגינת ליווי אוטומטי - פונקציה המאפשרת לנגן באמצעות לחיצה על קליד אחד ובאמצעותו להפעיל מערכת שלמה של "ריטם סקשן", כלומר כלי קצב כמו גיטרה באס, גיטרה חשמלית, פסנתר ועוד, שמנגנים ביחד ומשמיעים ליווי קצבי ותוסס המתואם הרמונית לבחירת הקליד של המנגן. פונקציה זו מאפשרת גם לנגנים מתחילים ולא מנוסים לנגן באופן שיישמע עשיר ומרשים.

אחת הפונקציות החשובות ביותר במגוון הפונקציות של האורגניות היא הטאץ\' - כלומר מקלדת רגישה למגע. פונקציה זו מאפשרת לנגן לשלוט על עוצמת הצליל בהתאם לעוצמת הלחיצה. בעזרת פונקציה זו הנגינה על האורגנית מקנה תחושה דומה לנגינה על פסנתר. אפשרויות נוספות הן להקליט את הנגינה ולהשמיע אותה במהירויות משתנות, מערכת ללימוד עצמי המנחה את הנגן המתחיל, זכרונות סאונדים ועוד.

סוגים ודגמים

קיימים דגמים רבים של אורגניות, השוני ביניהם הוא לא רק בפונקציות הממוחשבות אלא גם באיכות ועוצמת הרמקולים. האורגניות המשוכללות ביותר נקראות כאמור מקלדות אלקטרוניות או סינתיסייזרים. אורגניות בדגמים שונים לכל סוגי המוזיקה, כמו גם ציוד נלווה, סטנדים לקלידים, פדאלים שונים ועוד, תוכלו למצוא כאן באתר - המקום האידיאלי לרכישת כלי נגינה פופולרי זה. אצלנו תמצאו, בין השאר, אורגנית 5 אוקטבות Ringway - CK-62; אורגנית 5 אוקטבות Ringway CK-68; ו- Ringway TB-810A Oriental אורגן מזרחי מקצועי, המתוכנת לפי סולמות ערביים.

הפופולריות של האורגנים בלהקות רוק, הביקוש לכלי נגינה שזמין לכל אחד, וכן ההתקדמות בטכנולוגיה האלקטרונית, הביאו את יצרניות כלי הנגינה לייצר אורגנים ביתיים אורגניות ופסנתר חשמלי, נוחות, משוכללות במחירים שווים לכל נפש.

ערוץ היוטיוב של ארט סטודיו


Loading...